08-07-2009Nowy projekt wspierający ekologiczne usługi leśne
Innowacyjny projekt mający na celu certyfikację przedsiębiorstw świadczących usługi leśne otrzymał trzyletni grant przyznany przez Naczelną Agencję Konkurencyjności i Innowacji Unii Europejskiej (Executive Agency for Competitiveness and Innovation). Projekt został wspólnie stworzony i wdrożony przez Radę Dobrej Gospodarki Leśnej (FSC), Europejską Sieć Przedsiębiorców Leśnych (European Network of Forest Entrepreneurs) i NEPCon. NEPCon przyjął rolę organizacji kierującej projektem.
Głównym celem projektu jest ułatwienie certyfikacji niewielkich, prywatnych własności leśnych. Cel realizowany jest w oparciu o rozwój certyfikacji kontrahentów dostarczających usługi leśne. Certyfikacja FSC odbywa się w ramach krajowych standardów.
Rosnąca konkurencyjność europejskich produktów drzewnych
Około 50% europejskich obszarów leśnych jest zarządzanych przez 16 milionów prywatnych właścicieli.
Ogromna większość działalności związanej z tymi obszarami nie przekracza niewielkiej lub średniej skali. Działalność ta na ogół nie podlega certyfikacji FSC w związku ze specyficznym statusem niewielkich własności. Ogranicza to ogólny zasięg certyfikacji w Europie. Tymczasem następuje spadek dostaw surowca certyfikowanego FSC, co może doprowadzić do obniżenia konkurencyjności europejskich produktów leśnych.
Problem ten można przezwyciężyć poprzez ułatwienie certyfikacji niewielkich własności, dzięki innowacyjnych strategiom.
Zmienić problem w rozwiązanieKontrahenci dostarczający usług leśnych często postrzegani są jako słabe ogniwo w systemie zarządzania lasami certyfikowanymi FSC. Kontrahenci zobowiązani są do najbardziej ryzykownej działalności, takiej jak wycinka i holowanie drewna. Jest ona niebezpieczna nie tylko dla pracowników leśnych. Może zaszkodzić również naturalnemu środowisku leśnemu i stać się przyczyną wykroczeń przeciwko wymogom certyfikacyjnym.
Tymczasem właściciele niewielkich obszarów leśnych często zależni są od pracy kontrahentów, jednocześnie nie posiadając wiedzy specjalistycznej i kompetencji by nadzorować ich pracę.
Certyfikacja kontrahentów zapewnia przestrzeganie przez nich odpowiednich reguł certyfikacyjnych i zamienia problem w rozwiązanie. Właściciel lasu nie tylko zyskuje większą pewność, że wymogi FSC będą respektowane. Dodatkowo koszta i nakład pracy związane z uzyskaniem certyfikatu FSC mogą zostać istotnie zredukowane w przypadku indywidualnych właścicieli leśnych. Szczególnie, jeśli wykorzystanie certyfikowanych kontrahentów połączone jest z certyfikacją grupową.
Nowy rynek dla usług ekologicznychW procesie certyfikacji nacisk kładzie się na wysoką jakość pracy kontrahenta.
Rozwijając certyfikowane, ekologiczne usługi leśne kontrahentów, projekt ułatwia utworzenie nowego rynku, dostarczającego kontrahentom odpowiedniego wynagrodzenia za działalność prospołeczną i proekologiczną. Zapewniona zostaje jednocześnie wysoka jakość produktów leśnych i długoterminowa produktywność lasu. Pomysł na tę nową strategię wynika z doświadczenia zebranego podczas realizacji podobnego projektu w Estonii.
W zależności od wyników projektu, FSC może zdecydować się na włączenie certyfikacji kontrahentów do sytemu jako jego uzupełniającą lub nawet integralną część.
Główne zamierzenia projektuProjekt rozwinie program certyfikacji kontrahentów i działalności leśnej na niewielką skalę w kilku (od 4 do 7) wybranych krajach Europejskich. Program zakończą testy pilotażowe. W ramach projektu przeanalizowane zostaną również odpowiednie krajowe standardy FSC, w celu stworzenia modelu dopasowanego do specyficznych warunków związanych z niewielkimi własnościami leśnymi.
Część działań związanych z projektem dotyczy rozwijania wiedzy specjalistycznej. Dla prywatnych właścicieli leśnych, managerów grup i przedsiębiorstw oferujących usługi leśne zostanie przygotowany zestaw narzędzi ułatwiających orientację w procesie certyfikacji.
Najistotniejsze rezultaty projektu zostaną zaprezentowane podczas warsztatów treningowych na obszarze UE. W warsztatach wezmą udział kluczowe organizacje dostarczające usług leśnych i przedstawiciele prywatnych właścicieli leśnych.
Ambicją projektu jest doprowadzenie do certyfikacji 80 przedsiębiorstw oferujących usługi leśne na niewielką i średnią skalę oraz 500 000 hektarów prywatnych lasów.
Poparcie dla projektuFundusze Unijne pokrywają jedynie 60% całkowitego budżetu projektu i konieczne jest dodatkowe wsparcie by wdrożyć wszystkie zaplanowane działania. Wszystkich zainteresowanych dodatkowymi informacjami lub poparciem projektu, zachęcamy do skontaktowania się z Janem Peterem Feilem, odpowiedzialnym za projekty w NEPCon: e-mail jpf@nepcon.net, tel. komórkowy: +45 2821 9103.
Dane dotyczące projektuTytuł projektu: FSC certification of forest service enterprises
Czas trwania projektu: 27 maj 2009 – 27 maj 2012
Partnerzy: NEPCon, FSC i European Network of Forest Entrepreneurs (ENFE)
Budżet: 823 502 €
www.nepcon.net