Producent okien dachowych - firma Fakro z Nowego Sącza zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie działań antymonopolowych wobec swojego bezpośredniego konkurenta - duńskiej grupy Velux.
Jest to pierwszy przypadek, kiedy przedsiębiorstwo z kraju będącego nowym członkiem Unii Europejskiej składa antymonopolowy pozew przeciwko firmie z państwa należącego do starych członków UE.
Zdaniem nowosądeckiej firmy, Velux stosuje niewłaściwe działania handlowe, by powstrzymać sprzedawców detalicznych od utrzymywania w swoich magazynach produktów Fakro, np. system rabatów wykluczających. System rabatowy jest tak skonstruowany, że gwarantuje dystrybutorowi dodatkowe korzyści finansowe, jeżeli nie sprzedaje on ani nie reklamuje produktów konkurencyjnych firm.
"Velux stosuje taktyki handlowe, które ograniczają możliwości oferowania naszych produktów w znacznej części Europy Zachodniej. To musi się skończyć jeśli chcemy, aby produkty miały najbardziej konkurencyjne ceny a konsumenci możliwość wyboru innych bezpieczniejszych rozwiązań. (?) Firma Fakro chce tylko mieć te same możliwości i aby wszystkie firmy europejskie mogły z nich korzystać na równych zasadach" wyjaśnił założyciel i prezes Fakro, Ryszard Florek.
Nowosądecka firma poinformowała, że przedstawiciele Fakro spotkali się w Brukseli z urzędnikami Komisji Europejskiej i zaprezentowali dowody - ich zdaniem uzasadniające roszczenia. Początkowo, w lipcu 2006 roku sprawą zajmował się polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Polskie władze skierowały jednak tę sprawę do Brukseli, ponieważ ma ona wpływ na wszystkie 27 krajów wspólnego rynku Unii Europejskiej.
Jak przypomniał Florek, Komisja Europejska już wcześniej podejmowała działania zmierzające do zagwarantowania konkurencyjności w innych obszarach związanych z budownictwem, prowadząc sprawy dotyczące armatury łazienkowej, szkła używanego w drzwiach i oknach, luster, miedzianych instalacji łazienkowych, ogrzewania i innych urządzeń sanitarnych.
Duńska firma Velux dominuje pod względem produkcji i dystrybucji okien dachowych. W 2006 r. firma ta posiadała 80 proc. udziału w rynku światowym pod względem wartości sprzedanych okien. Polska firma Fakro zajmuje pozycję wicelidera na rynku okien dachowych z około 17 proc. udziałem w rynku światowym pod względem ilości sprzedawanych okien.
Grupa Velux uważa, że zarzuty przedstawiane wobec niej przez Fakro są niezgodne z prawdą i prezentują firmę w negatywnym świetle. Grupa zadeklarowała gotowość do przekazania wszelkich informacji mających na celu pilne wyjaśnienie sprawy.
"Firma Velux, jako światowy lider w produkcji okien do poddaszy, zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie wszelkich przepisów i regulacji prawnych na wszystkich rynkach, na których działa. Dlatego jesteśmy przekonani, że prezentowane zarzuty są bezpodstawne. Respektujemy obowiązujące przepisy i decyzję pozostawiamy odpowiedniemu organowi Unii Europejskiej" poinformowała w komunikacie firma Velux Polska.
gazeta.pl